Obserwatorzy

Powódź. Paweł Fleszar

Księży Młyn Dom Wydawniczy
E-book


Pewnej nocy czterdziestoletni Jakub wyskakuje z dziewiątego piętra wieżowca w Krakowie. Zostawia list pożegnalny ze zdjęciem pięknej dziewczyny. Być może jest to Zuza, o której Kuba napisał: „Zły człowiek zabrał Zuzę i odtąd moje życie straciło sens”.

Co tak naprawdę skłoniło mężczyznę do samobójstwa? Kim jest Zuza i co się z nią stało? Jaki związek z tym wszystkim mają budzące grozę filmy znalezione w smartfonie Jakuba? Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć Kris, przyjaciel Kuby z dzieciństwa. Kris jest zawodowym żołnierzem, ale daleko mu do typowego bohatera, który samotnie stawia czoło złemu światu – kiepsko strzela, ma nadciśnienie i początki nadwagi. Tymczasem prywatne śledztwo, w którym pomaga mu dwójka nastolatków, prowadzi go do zaskakujących odkryć…

W tym obfitującym w humor kryminale autor podrzuca czytelnikowi różne tropy, sprowadzając go często na manowce. Tytułowa powódź nieubłaganie zbliża się do miasta…

Książką „Powódź” zainteresował mnie autor, pisząc, że to kryminał z oryginalnym tematem. Czy taki był?

Motyw faktycznie nie jest często wykorzystywany w powieściach, ja do tej pory czytałam tylko dwie książki, w których on występował, ale było to bardzo dawno temu i niestety nie pamiętam tytułów. Oczywiście nie chodzi mi o samobójstwo, bo w tym nic nowego nie ma, ale o to, co skłoniło jednego z bohaterów do jego popełnienia. 


„Powódź” dobrze się czyta, na szczęście ma więcej zalet niż tylko mała ilość stron. Jest ciekawie poprowadzona, spójna, dopracowana. Pojawiające się na początku każdego rozdziału wycinki z artykułów, mają wprowadzić czytelnika w specyficzny stan, skłonić do myślenia, w jaki sposób łączą się z bieżącymi wydarzeniami?


Bardzo interesujący jest połączenie doświadczonego, „starego” żołnierza i towarzyszącej mu w prywatnym śledztwie nastolatki. Dwie różne perspektywy, dwa uzupełniające się głosy. 

„Powódź” nie zajmie Wam wiele czasu i na pewno nie będzie to stracony czas.Komentarze

 1. Również wkrótce będę czytała te książki i bardzo się cieszę, że jesteś zadowolona z jej lektury. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo osób poleca tę książkę, więc ja również zamierzam ją przeczytać.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. O książce już czytałam i zapowiada się naprawdę bardzo dobrze ;)

  OdpowiedzUsuń

Publikowanie komentarza

Będzie mi miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Popularne posty

Polityka prywatnośći RODO

25 maja weszło w życie słynne RODO czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

Dlatego chciałbym Was poinformować co następuje ;) Administratorem bloga zksiazkanakanapie.blogspot.com jestem ja – Sylwia Prus. Kontakt do mnie: sylwia.prus85@gmail.com lub red_sonia@poczta.fm

Każdy kto zostawia komentarz na moim blogu/profilu na FB/ koncie na IG wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci: adresu e-mail, imienia i nazwiska, nick’a oraz IP.Podanie danych przez Użytkownika zawsze jest w pełni dobrowolne.

Jako administrator informuje także, że stosuję na swoim blogu technologie pokazujące działania podejmowane przeze mnie na innych stronach tj. Facebook oraz Instagram.

Jako administrator powierzam dane platformie blogger (link do polityki prywatności: https://policies.google.com/privacy?hl=pl), na której znajduje się mój blog, oraz firmie Facebook - gdzie znajduje się mój fanpage oraz konto na Instagramie (link do polityki prywatności: https://www.facebook.com/privacy/explanation). Dane nie są przeze mnie gromadzone, przetwarzane ani udostępniane osobom trezcim.