Obserwatorzy

Zrozumieć zbrodnię. Ewa Ornacka. PREMIEROWO


Dom Wydawniczy Rebis
Stron: 304
Data wydania: 4.06.2019 r.

Zrozumieć zbrodnię... Hmm czy można ją w ogóle zrozumieć, wyjaśnić? Czy można wytłumaczyć? Okazuje się, że tak, a przynajmniej można spróbować.

„Zrozumieć zbrodnię” to zapis rozmowy Ewy Ornackiej z biegłym sądowym w zakresie psychiatrii dr. Jerzym Pobocha. Każdy z nas zna, a na pewno choć raz słyszał pojęcia depresja, niepoczytalność, czy częściowa niepoczytalność, słyszymy je we wiadomościach, kiedy dochodzi do zbrodni. Tymi oraz innymi terminami najczęściej posługują się przestępcy, którym grozi wieloletnie więzienie, a także adwokaci czy lekarze, chcący w jakiś sposób wpłynąć na wymiar kary. 

Rozmowę autorki z biegłym sądowym uzupełniają wycinki prasowe dotyczące tych bardzo głośnych, jak i mniej znanych, niekiedy tylko lokalnie, spraw z sądowej wokandy. Moją uwagę przykuły samobójstwa rozszerzone, które bardzo często łączą się z depresją i doprowadzają do wielkich tragedii, jak ta sprzed roku, kiedy ojciec w toalecie sali zabaw otruł siebie i swojego synka. 

„Zrozumieć zbrodnię” dobrze się czyta, a dla osób, które chcą poznać coś więcej niż tylko mordercę i motyw, ta książka będzie ciekawym uzupełnieniem. Niestety wyłania się z niej również ta ciemna strona orzecznictwa, ale po więcej odsyłam do lektury. Warto.

Za egzemplarz dziękuję Dom Wydawniczy REBIS.

Komentarze

 1. Mam inną książka tej autorki, więc najpierw sprawdzę, jak tamta przypadnie mi do gustu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa pozycja. Właśnie takie intrygują mnie najbardziej. Z przyjemnością przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam tej autorki i jej twórczości ale kiedyś może poznam :)....

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się ciekawa i jeszcze to zdjęcie...

  OdpowiedzUsuń
 5. Na studiach miałam zajęcia z jednym biegłym sądowym w określonej dziedzinie- przyznam że jego opowieści były fascynujące- tym bardziej podoba mi się ta książka!
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Brzmi ciekawie, chętnie się zapoznam :)
  Pozdrawiam, Alice

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Będzie mi miło jeżeli zostawisz komentarz :)

Popularne posty

Polityka prywatnośći RODO

25 maja weszło w życie słynne RODO czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych).

Dlatego chciałbym Was poinformować co następuje ;) Administratorem bloga zksiazkanakanapie.blogspot.com jestem ja – Sylwia Prus. Kontakt do mnie: sylwia.prus85@gmail.com lub red_sonia@poczta.fm

Każdy kto zostawia komentarz na moim blogu/profilu na FB/ koncie na IG wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w postaci: adresu e-mail, imienia i nazwiska, nick’a oraz IP.Podanie danych przez Użytkownika zawsze jest w pełni dobrowolne.

Jako administrator informuje także, że stosuję na swoim blogu technologie pokazujące działania podejmowane przeze mnie na innych stronach tj. Facebook oraz Instagram.

Jako administrator powierzam dane platformie blogger (link do polityki prywatności: https://policies.google.com/privacy?hl=pl), na której znajduje się mój blog, oraz firmie Facebook - gdzie znajduje się mój fanpage oraz konto na Instagramie (link do polityki prywatności: https://www.facebook.com/privacy/explanation). Dane nie są przeze mnie gromadzone, przetwarzane ani udostępniane osobom trezcim.